Uverejnené Vložiť komentár

Izbové termostaty a šetrenie energie

Pri výbere izbového termostatu na kúrenie by ste mali zvážiť vaše potreby a požiadavky. Zvažujte veľkosť miestnosti, ktorú chcete vykurovať, ako často sa v nej nachádzate, a aké funkcie by ste chceli mať k dispozícii.

Existuje niekoľko tipov, ako šetriť teplo pomocou izbového termostatu:

  1. Nastavte termostat na nižšiu teplotu: Nastavenie termostatu na nižšiu teplotu, keď nie ste doma alebo keď spíte, môže ušetriť veľa energie. Napríklad, namiesto toho, aby ste nastavili teplotu na 20 °C počas dňa a 18 °C v noci, môžete ju nastaviť na 18 °C počas dňa a 16 °C v noci.
  2. Používajte funkciu programovania teploty: Väčšina izbových termostatov má funkciu programovania teploty, ktorá umožňuje nastaviť rôzne teploty pre rôzne časy. Týmto spôsobom môžete ušetriť energiu tým, že teplotu v miestnosti znížite počas dňa, keď ste v práci alebo škole, a zvýšite ju počas večera a v noci, keď ste doma.
  3. Používajte senzory prítomnosti: Niektoré izbové termostaty majú senzory prítomnosti, ktoré automaticky znižujú teplotu, keď sa v miestnosti nikto nenachádza. Týmto spôsobom môžete ušetriť veľa energie, pretože termostat nebude vykurovať miestnosť, keď v nej nie je nikto.
  4. Používajte izoláciu: Používanie dobrej izolácie môže tiež pomôcť ušetriť teplo. Dobrá izolácia môže zabrániť úniku tepla z miestnosti a tým pádom pomôcť udržať požadovanú teplotu bez toho, aby bolo potrebné vykurovať viac.
  5. Kontrolujte a údržbu kotla: regularne kontrolovať a udržiavať kotol a komíny, aby bolo zabezpečené, že fungujú správne a že sú čisté, môže tiež prispieť k šetreniu tepla a úspore energie.

Ak máte napríklad radi teplo v spálni počas noci, ale chcete ušetriť energiu počas dňa, keď ste v práci, môžete si vybrať termostat s funkciou programovania teploty na rôzne časy.

Ak chcete mať viac kontroly nad teplotou v miestnosti z mobilu, tak termostat s diaľkovým ovládaním pomocou mobilnej aplikácie by bol pre vás tou správnou voľbou.

Niektoré moderné izbové termostaty dokonca umožňujú integráciu s inteligentnými domácimi zariadeniami, ako je napríklad Amazon Alexa alebo Google Home zariadenia môžete nájsť v kategórii IOT (internet off things). Toto umožňuje ovládať teplotu v miestnosti hlasovými príkazmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *