Aktuálne informácie o LED žiarovkách, ktoré vám pomôžu vybrať správne modely a urobiť tak výhodný nákup.V článku nájdete popis pätíc a závitov, LED čipov, ich farby svetla, výkon a určenie.
Zapojenie LED žiaroviek závity a pätice:
Prvý faktor, podľa ktorého sa ľudia v obchode rozhodujú pri nákupe je typ pätice alebo závitu, ktorý im bude pasovať do ich zapojenia v domácnosti. Informácie o najpoužívanejších závitoch a päticiach:
E27 – klasický závit hovorí sa mu “ Veľký Edisonov závit“. Spoznáte ho jednoducho. Má skoro tri centimetre v priemere (27 mm). Je charakteristický výraznými závitmi s hladkými hranami a je najpoužívanejší. Svoje uplatnenie našiel v klasických žiarovkách na osvetlenie miestnosti, využíva sa v lustroch, lampách, nástenných svietidlách….Samozrejmosťou je aj pri úsporných LED žiarovkách, ktoré sú výkonnejšie ako klasické žiarovky a majú dlhšiu životnosť.
E14 – tenký závit alebo tiež malý závit je druhý najpoužívanejší závit po E27. Jeho priemer je 14 mm. Žiarovky s týmto závitom boli navrhnuté pre nižšie výkony 25-40W, pri ledkách to je okolo 3-8 W. Jeho využitie sú najmä okrasné lustre, nočné lampy, biela technika, napr chladničky, mikrovlnky, digestory a iné.
GU10- pre bodové svetlá vyniká pohodlným a ľahkým zapojením do pätice. Stačí ju len zasunúť a pootočiť .Využívali ich najmä halogénové žiarovky,teraz už však ustupujú nový LED žiarovkám s GU10 päticou ktoré majú lepšie užívateľské vlastnosti. Tieto pätice sa využívajú prevažne u podhľadových svietidiel v kúpeľni, paneloch. Výhoda LED žiaroviek je tá, že nehrejú ako halogénové žiarovky.
MR 16 (GU5.3)- sú led žiarovky vhodné na 12V napätie. Kontaktné vidličky sú vzdialené od seba 5.3mm.Mr16 pätica sa najčastejšie používajú ako náhrada za klasické žiarovky pri dekoračnom osvetlení nábytku ,v zariadeniach ktoré majú transformátor na 12 , reflektory,bodové svetlá, podhľady v kúpeľnach,WC,v chatových oblastiach kde nieje elektrifikácia 230V , tam ocenia ich nízky odber elektrického výkonu.
Ostatné používané pätice a závity : prehlad ostatných zapojení pre LED žiarovky
E40- Veľký Edizonov závit sa používa pre výbojky Goliáš,ide o typ pätice používaný u verejného osvetlenia, alebo priemyselných svietidiel. Priemer závitu je 40 mm
B22- Bajonetová pätica tento typ je používaný v Anglicku no však nieje príliš bezpečný ,jeho kontakty môžu skratovať preto odporčúme vyhnúť sa tomuto zapojeniu.
G9- Tento menej rozšírený typ pätice najčastejšie nájdeme v stropných svietidlách. V zadnej časti žiarovky sú dva kontakty, tie sa zasunú do otvorov v pätici G9.
G4- túto päticu vlastnia najmenšie žiarovky s nízkym napätím 6v, 12v alebo 24v.Majú hlavne signalizačný charakter.
Chromatičnosť – farba svetla vyžarovaná LED žiarovkami
Druhý faktor, ktorý pri nakúpe led žiaroviek sledujeme je farba svetla, chromatičnosť, ktorú bude LED žiarovka vyžarovať. Teplota farby sa udáva v Kelvinoch, viz obrázok pre farbu svetla:
Pre názorné vysvetlenie je tu pár informácií, ktoré pomôžu vytvoriť lepšiu predstavu o vyžarovanom farebnom spektre pre LED žiarovky a pomôžu vám lepšie sa orientovať pri kúpe produktov:
Pri LED žiarovkách pri výbere chromatickosti (farebnej teploty) sa zvyčajne rozhodujeme medzi teplou bielou a dennou-studenou bielou.
Rozdiely v podaní farebného spektra vyzerajú zhruba takto:
Teplé biele svetlo (s teplotou chromatickosti do 3000 K) sa hodí do obývacích priestorov, pretože vzbudzuje pocit tepla a pohodlia.
Denná biela alebo studená biela (s teplotou chromatičnosti medzi 4000 až 7000 K), ktoré pôsobia psychologicky povzbudzujúcim dojmom. LED žiarovky sa vyrábajú aj s klasickým žltým svetlom s teplotou chromatickosti 2700 K.
Výkon LED žiaroviek a porovnanie s klasickými žiarovkami .
Každý kupuje žiarovky či už LED alebo úsporné, v dobrej viere, že mu dostatočne osvetlia miestnosť. Žiarovky typu LED majú spravidla 5-x vyšší svetelný tok ako klasické žiarovky pri rovnakej spotrebe elektrickej energie .
Klasická žiarovka spotreba vo Wattoch | Svetelný tok v Lumenoch |
100W | 1300 lm |
75W | 940 lm |
60W | 720 lm |
40W | 430 lm |
25W | 210 lm |
Tabuľka znázorňuje zodpovedajúci svetelný tok v lumenoch, k dodanému výkonu vo watoch pri klasickej vláknovej žiarovke.
Nevýhoda klasických žiaroviek v porovaní s LED žiarovkami je, že väčšinou elektrickej energie premieňa na teplo. Až 90% dodanej elektrickej energie sa premení na teplo, ostatných 8-10% sa vyžiari do okolia ako svetlo. Ich životnosť je 1 000 hodín oproti LED žiarovkám, ktoré majú životnosť okolo 20 000 – 60 000 hodín. Výhody klasickej žiarovky sú jej vernosti podania farieb a v cene, avšak tá vzhľadom na krátku životnosť po prepočte na dlhšie obdobie vychádza nepriaznivo pre klasickú žiarovku.
Led žiarovka vs klasická žiarovka všeobecné porovnanie výkonu
Pri porovaní LED žiarovky s klasickou žiarovkou je treba vziať do úvahy množstvo faktorov, napríklad konštrukcia LED, výkon, použité čipy. Preto je neľahké vo všeobecnosti porovnať LED žiarovky s klasickými žiarovkami a dať univerzálne všeobecné hodnotenie, pretože variácií svietidiel je veľmi veľké množstvo. Ak ale vynecháme staré modely a do porovnania zahrnieme aktuálne modely od roku 2015, tak výsledky testovania vo väčšine prípadov vychádzajú takto:
LED žiarovky | Klasické žiarovky |
15-20W | 100W |
12-15W | 75W |
10W | 60W |
4-8W | 40W |
3-5W | 25W |
V eshope sa snažíme vždy uviesť porovnanie svetelného výkonu s obdobnou klasickou žiarovkou tak, aby zákazníci mali čo najlepší obraz o produkte, ktorý si chcú kúpiť. V ďalších článkoch s produktami pribudnú presné laboratórne testy LED žiaroviek , kde sa bude porovnávať ich sila osvetlenia.
Ďalšie údaje pri LED žiarovkách, ktoré stoja za pozretie:
Druh čipu použitý v LED žiarovkách je dôležitou informáciou určujúcou pomer spotreba el energie/svetelný výkon. Je viacero druhov SMD čipov, napríklad 5050, ktoré sú už staré, ale v obchodoch stále rozšírené, alebo 5630, ktoré ich onedlho úplne nahradia. Podrobné vlastnosti a technické parametre jednotlivých druhov LED čipov sú opísané v ostatných článkoch.
Životnosť LED žiaroviek sa pohybuje okolo 10 000 – 60 000 hodín. Veľmi zaleží na použitých čipoch, prevedení žiaroviek, odvodu tepla. Ak sú tieto podmienky vhodné, tak s takouto životnosťou sa dá dosiahnuť veľmi dobrá ekonomická návratnosť = dobrá investícia. Vzhľadom na tieto faktory sa odporúča LED žiarovky kúpiť všade tam, kde sa často svieti napríklad chodby, verejné osvetlenie, v domácnosti je to kuchyňa, obývacie priestory, detská izba.
Spínacie cykly – sú jeden z faktorov určujici životnosť svietidiel, u LED žiaroviek je to 200 000 spínacích cyklov.
Rýchlosť nábehu – okamžitá rýchlosť nábehu dáva LEDkám navrch oproti úsporným žiarivkám, ktoré túto dobu majú pomerne dlhú. Okamžitý nábeh s vysokým počtom cyklov sú ďalším faktorom, na ktorý môžete prihliadnuť pri výbere svetelného zdroju.
Vernosť podania farieb Ra – Je schopnosť pri danom osvetlení definovať farby, pri klasickej žiarovke je to 95-90% pri LED žiarovke je to väčšie alebo rovné hodnote 80-85%. Znovu záleží na tom, aká technológia je použitá pri ich výrobe.
Vysvetlivky k jednotkám použitých v článku:
Watt (W) jednotka elektrického výkonu základný vzorec pre výpočet je P=U.I
Kelvin (K) je jednotkou termodynamickej teploty, pri LED žiarovkách je v tejto jednotke udávané farebné podanie vyžiareného svetla.
Lumem (lm) je hlavnou jednotkou svetelného toku .