Uverejnené Vložiť komentár

Informácie o LED žiarovkách, ktoré vám pomôžu pri ich nákupe

Aktuálne informácie o LED žiarovkách, ktoré vám pomôžu vybrať správne modely a urobiť tak výhodný nákup.V článku nájdete popis pätíc a závitov, LED čipov, ich farby svetla, výkon a určenie.

Zapojenie LED žiaroviek  závity a pätice:

Prvý faktor, podľa ktorého sa ľudia v obchode rozhodujú pri nákupe je typ pätice alebo závitu, ktorý im bude pasovať do ich zapojenia v domácnosti. Informácie o najpoužívanejších závitoch a päticiach:

závit pre žiarovky

LED žiarovka FILAMENT A60 6W E27 teplá bielaE27 – klasický závit hovorí  sa mu  “ Veľký Edisonov závit“. Spoznáte ho jednoducho. Má skoro  tri centimetre v priemere (27 mm). Je charakteristický výraznými závitmi s hladkými hranami a je najpoužívanejší. Svoje uplatnenie našiel v klasických žiarovkách na osvetlenie miestnosti, využíva sa v lustroch, lampách, nástenných svietidlách….Samozrejmosťou je aj pri úsporných LED žiarovkách, ktoré  sú výkonnejšie ako klasické žiarovky a majú dlhšiu životnosť.

Predaj E27 žiaroviek

filament Ledka do lustruE14 – tenký závit  alebo tiež malý závit je druhý najpoužívanejší závit po E27. Jeho priemer je 14 mm. Žiarovky s týmto závitom boli navrhnuté pre nižšie výkony 25-40W, pri ledkách to je okolo  3-8 W. Jeho využitie sú najmä okrasné lustre, nočné lampy, biela technika, napr chladničky, mikrovlnky, digestory a iné.

Predaj E14 žiaroviek

cob_gu10_ledziarovkaGU10- pre bodové svetlá  vyniká pohodlným a ľahkým zapojením do pätice. Stačí ju len zasunúť a pootočiť .Využívali ich najmä halogénové žiarovky,teraz už však ustupujú nový LED žiarovkám s GU10 päticou ktoré majú lepšie užívateľské vlastnosti. Tieto pätice sa využívajú  prevažne u podhľadových svietidiel v kúpeľni, paneloch. Výhoda LED žiaroviek je tá, že nehrejú ako halogénové žiarovky.

Predaj GU10 žiaroviek

mr16_5050_tepla_bielaMR 16 (GU5.3)- sú led žiarovky vhodné  na 12V napätie. Kontaktné vidličky sú vzdialené od seba 5.3mm.Mr16 pätica sa najčastejšie používajú ako náhrada za klasické žiarovky pri dekoračnom osvetlení nábytku ,v  zariadeniach ktoré majú transformátor na 12 , reflektory,bodové svetlá, podhľady v kúpeľnach,WC,v chatových oblastiach kde nieje elektrifikácia 230V , tam ocenia ich nízky odber elektrického výkonu.

Predaj MR16 žiaroviek

Ostatné používané pätice a závity : prehlad ostatných zapojení pre LED žiarovky

E40- Veľký Edizonov závit sa používa pre výbojky Goliáš,ide o typ pätice používaný u verejného osvetlenia, alebo priemyselných svietidiel. Priemer závitu je 40 mm

B22- Bajonetová pätica tento typ je používaný v Anglicku no však nieje príliš bezpečný ,jeho kontakty môžu skratovať preto odporčúme vyhnúť sa tomuto zapojeniu.

G9- Tento menej rozšírený typ pätice najčastejšie nájdeme v stropných svietidlách. V zadnej časti žiarovky sú dva kontakty, tie sa zasunú do otvorov v pätici G9.

G4- túto päticu vlastnia najmenšie žiarovky s nízkym napätím  6v, 12v alebo 24v.Majú hlavne signalizačný charakter.

 

 Chromatičnosť – farba svetla vyžarovaná LED žiarovkami

Druhý faktor, ktorý  pri nakúpe led žiaroviek sledujeme je farba svetla, chromatičnosť, ktorú bude LED žiarovka vyžarovať. Teplota farby sa udáva v Kelvinoch, viz obrázok pre farbu svetla:

 

teplota_farby_pri_led_ziarovkách

 

 

 

Pre názorné vysvetlenie  je tu pár informácií, ktoré pomôžu vytvoriť lepšiu predstavu o vyžarovanom farebnom spektre pre LED žiarovky  a  pomôžu vám lepšie sa orientovať pri kúpe produktov:

 

teplota_farby_pri_led_ziarovkác_chromaticnost_teplá_biela_studená_biela

Pri LED žiarovkách pri výbere chromatickosti (farebnej teploty) sa zvyčajne rozhodujeme medzi teplou bielou a  dennou-studenou bielou.

Rozdiely v podaní farebného spektra vyzerajú zhruba takto:

tepla_biela_studena_denna_biela_rozdiel

 

Teplé biele svetlo (s teplotou chromatickosti do 3000 K) sa hodí do obývacích priestorov, pretože vzbudzuje pocit tepla a pohodlia.

Denná biela alebo studená biela  (s teplotou chromatičnosti medzi 4000 až 7000 K), ktoré pôsobia psychologicky povzbudzujúcim dojmom. LED žiarovky sa vyrábajú aj s klasickým žltým svetlom s teplotou chromatickosti 2700 K.

 

Výkon LED žiaroviek a porovnanie s klasickými žiarovkami .

Každý kupuje žiarovky či už LED alebo úsporné, v dobrej viere, že mu dostatočne osvetlia miestnosť. Žiarovky typu  LED  majú spravidla 5-x vyšší svetelný tok ako klasické žiarovky pri rovnakej spotrebe elektrickej energie .

Klasická žiarovka spotreba vo Wattoch Svetelný tok v Lumenoch
100W 1300 lm
75W 940 lm
60W 720 lm
40W 430 lm
25W 210 lm

Tabuľka znázorňuje zodpovedajúci svetelný tok v lumenoch, k dodanému výkonu vo watoch pri klasickej vláknovej žiarovke.

Nevýhoda klasických žiaroviek v porovaní s LED žiarovkami je, že väčšinou elektrickej energie premieňa na teplo. Až 90% dodanej elektrickej energie sa premení na teplo, ostatných 8-10% sa vyžiari do okolia ako svetlo. Ich životnosť je 1 000 hodín oproti LED žiarovkám, ktoré majú životnosť okolo 20 000 – 60 000 hodín. Výhody klasickej žiarovky sú jej vernosti podania farieb a v cene, avšak tá vzhľadom na krátku životnosť po prepočte na dlhšie obdobie vychádza nepriaznivo pre klasickú žiarovku.

 

Led žiarovka vs klasická žiarovka všeobecné porovnanie výkonu 

Pri porovaní LED žiarovky s klasickou žiarovkou je treba vziať do úvahy množstvo faktorov, napríklad konštrukcia LED, výkon, použité čipy. Preto je neľahké vo všeobecnosti porovnať LED žiarovky s klasickými žiarovkami a dať univerzálne všeobecné hodnotenie, pretože variácií svietidiel je veľmi veľké množstvo. Ak ale vynecháme staré modely a do porovnania zahrnieme aktuálne modely od roku 2015, tak výsledky testovania vo väčšine prípadov vychádzajú takto:

    LED žiarovky Klasické žiarovky
15-20W 100W
12-15W 75W
10W 60W
4-8W 40W
3-5W 25W

 

 

 

 

 

 

V eshope sa snažíme vždy uviesť porovnanie svetelného výkonu s obdobnou klasickou žiarovkou tak, aby zákazníci mali čo najlepší obraz o produkte, ktorý si chcú kúpiť. V ďalších článkoch s produktami pribudnú presné  laboratórne testy LED žiaroviek , kde sa bude porovnávať  ich sila osvetlenia.

Ďalšie údaje pri LED žiarovkách, ktoré stoja za pozretie:

Druh čipu použitý v LED žiarovkách je dôležitou informáciou určujúcou pomer  spotreba el energie/svetelný výkon. Je viacero druhov SMD čipov, napríklad 5050, ktoré sú už staré, ale v obchodoch stále rozšírené, alebo 5630, ktoré ich onedlho úplne nahradia. Podrobné vlastnosti a technické parametre jednotlivých druhov LED čipov sú opísané v ostatných článkoch.

Životnosť LED žiaroviek  sa pohybuje okolo 10 000 – 60 000 hodín. Veľmi zaleží na použitých čipoch, prevedení žiaroviek, odvodu tepla. Ak sú tieto podmienky vhodné, tak s takouto životnosťou sa dá dosiahnuť veľmi dobrá ekonomická návratnosť = dobrá investícia. Vzhľadom na tieto faktory sa odporúča LED žiarovky kúpiť všade tam, kde sa často svieti napríklad chodby, verejné osvetlenie, v domácnosti je to kuchyňa, obývacie priestory, detská izba.

Spínacie cykly – sú jeden  z faktorov určujici životnosť svietidiel, u LED žiaroviek je to  200 000 spínacích cyklov.

Rýchlosť nábehu – okamžitá rýchlosť nábehu dáva LEDkám navrch oproti úsporným žiarivkám, ktoré túto dobu majú pomerne dlhú. Okamžitý nábeh s vysokým počtom cyklov sú ďalším faktorom, na ktorý môžete prihliadnuť pri výbere svetelného zdroju.

Vernosť podania farieb Ra – Je schopnosť pri danom osvetlení definovať farby, pri klasickej žiarovke je to 95-90% pri LED žiarovke je to väčšie alebo rovné hodnote  80-85%. Znovu záleží  na tom, aká technológia je použitá pri ich výrobe.

 

Vysvetlivky k  jednotkám použitých v článku:

Watt (W) jednotka elektrického výkonu základný vzorec pre výpočet je P=U.I

Kelvin (K) je jednotkou termodynamickej teploty, pri LED žiarovkách je v tejto jednotke udávané farebné podanie vyžiareného svetla.

Lumem (lm) je hlavnou jednotkou svetelného toku .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *